Dopping: hogyan menjünk biztosra?
Becslések szerint a sportolók 30 %-a doppingol, ám ennek csak a 2 százalékát tudják kimutatni – hangzott el EGY szakmai konferencián, amelynek középpontjában a tiltott szerek szabályozása, vizsgálata, egészségügyi kockázata állt. Hogyan tudunk meggyőződni arról, hogy jó minőségű, biztonságos és legális terméket fogyasztunk? Az újpesti Eurofins Tudásközpontban rendezett konferencián a Magyar Antidopping Csoport elnöke, laboratóriumi szakemberek és élsportolók igyekeztek hasznos tanácsokkal szolgálni az étrend-kiegészítők gyártóinak, forgalmazóknak és sportolóknak.
Becslések szerint a sportolók 30 %-a doppingol, ám ennek csak a 2 százalékát tudják kimutatni – hangzott el EGY szakmai konferencián, amelynek középpontjában a tiltott szerek szabályozása, vizsgálata, egészségügyi kockázata állt. Hogyan tudunk meggyőződni arról, hogy jó minőségű, biztonságos és legális terméket fogyasztunk? Az újpesti Eurofins Tudásközpontban rendezett konferencián a Magyar Antidopping Csoport elnöke, laboratóriumi szakemberek és élsportolók igyekeztek hasznos tanácsokkal szolgálni az étrend-kiegészítők gyártóinak, forgalmazóknak és sportolóknak.
A doppingolás tiltott, büntetendő csalás, amely egészségügyi kockázatot is rejt magában. Ide tartoznak természetesen a tiltott teljesítménynövelő szerek és módszerek is - tisztázta rögtön a Kéz a kézben a tiszta sportért elnevezésű konferencia elején Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (HUNADO) vezetője.
A sportban a dopping használatának számtalan oka lehet a fizikai erő, az állóképesség növelésétől kezdve a regenerálódási folyamatok és a munkavégző képesség fokozásán át egészen a psziché vagy a kinézet javításáig, de tény: a doppingolás komoly társadalmi probléma. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, azaz a WADA az objektív felelősség elvét alkalmazza, azaz kimondja, hogy minden sportoló maga felelős a szervezetéből kimutatható tiltott szerért.
Dr. Tiszeker Ágnes, Horváthné Dr. Soós Erika és Dr. Kindl Gábor is azt hangsúlyozták, hogy a sportolóknak nem könnyű eligazodniuk a szerek között.
Ennek ellenére becslések szerint a sportolók 30%-a doppingol, aminek csak a 2%-át tudják kimutatni.
Igaz, a sportolóknak nem könnyű eligazodniuk a szerek között. Dr. Tiszeker Ágnest például havonta 40-50 kérdéssel keresik meg különféle táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatos kérdésekkel. A WADA minden évben frissíti a Tiltólistát. Ez minden év január elsejétől érvényes, amelynek betartását kormányrendelet is szabályozza, ezt a sportolóknak ismerniük kell.
A WADA 2013-ban elfogadta, hogy létezik nem szándékos doppingvétség is. Ezért bizonyos szerek nem szándékos fogyasztása esetén a büntetési tétel mértéke csökkenhet az eredetihez képest. A nem szándékos alkalmazást a sportolónak kell bizonyítani. Például egy anabolikus szteroiddal szennyezett táplálék-kiegészítő használata esetén a büntetés az eredeti négyéves eltiltás helyett az eltiltási időszak minimális időtartama megrovás (eltiltási időszak nélkül), maximális időtartama két év, a vétkesség súlyosságától függően.
Horváthné Soós Erika, az Eurofins Analytical Services étrend-kiegészítők tiltott hatóanyagait vizsgáló részlegének vezetője ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy a doppingellenes küzdelem óriási felelősség a gyártóknak/forgalmazóknak és a sportolóknak egyaránt.
Az étrend-kiegészítők vizsgálatával immár több, mint 10 éve foglalkozó laboratóriumunkba főleg a gyártóktól, forgalmazóktól érkeznek a minták, amelyeket többek között a hatóanyag alapján is megvizsgálnak. A doppingmentesség-vizsgálatok során anabolikus szereket, hormonokat és metabolikus módosítókat, a kannabinoidok közé tartozó THC-t, stimulánsokat, narkotikumokat, β2-agonistákat és β-blokkolókat elemeznek.
Nem csak a közönségnek, hanem a gyártóknak és a forgalmazóknak is tudniuk kell, hogy a termékük tartalmaz-e tiltott szereket.
A doppingolásra vonatkozó nemzetközi és hazai jogszabályok tartalmazzák a tiltott szerekre aktuálisan érvényes listákat és szabályokat – mondta el Horváthné Soós Erika.
Mivel az analitikai technika egyre érzékenyebbé válik, egyre több minta bukik meg a doppingvizsgálatokon is. Elég csak Contadorra gondolni, aki 2012-ben a vizeletmintájában mért 0,05 ng/ml koncentrációjú klenbuterol értékkel megbukott. A WADA abban az időben az akkreditált laboratóriumaitól a 2 ng/ml kimutatási határértéket várta el erre az anyagra. Az említett eset után 2013-tól 0,2 ng/ml-re változtatták az elvárt kimutatási határértéket. Ez azért érdekes, mert 2012-ben és 2013-ban is a csak a WADA által előírt hivatalos elvárt értéken mérni tudó laboratóriumban Contador mintája negatív vizsgálati eredményt adott volna. Ennek ellenére a sokkal alacsonyabb koncentrációt kimutatni képes laboratóriumban már 2012-ben is pozitív lett a minta vizsgálati eredménye.
A konferenciának is otthont adó Eurofins Tudásközpont munkatársai több mint tíz éve végzik el nagy biztonsággal a tiltott szerek vizsgálatát étrend-kiegészítőkben.
A forgalomban lévő étrend-kiegészítőkben számtalan tiltott szer jelenhet meg. Például gyógyszer hatóanyagok, prohormonok, „designer” anyagok kerülhetnek a termékekbe úgy, hogy ezt a gyártók nem tüntetik fel a termék címkéjén hatóanyag- vagy szennyezőanyag-mennyiségben. Tiltott anyag szennyezőként több módon kerülhet egy termékbe: például szennyezett alapanyaggal. Szennyezőkről akkor beszélhetünk, ha a tiltott anyag mennyisége kisebb a hatásos mennyiségnél, akár csak nyomnyi méretű, ennek ellenére elfogyasztása versenysportolók esetében pozitív doppingvizsgálati eredményt okozhat.
A laboratóriumi szakember egy konkrét esetet is megosztott a hallgatósággal. 2016-ban két dél-afrikai sportoló bukott meg a BIOGEN nevű gyártó TESTO-forte termékétől. Az egyikük azt mondta, hogy a BIOGEN gyártótól mint szponzortól kapta, a másik pedig hogy a barátja ajánlására fogyasztotta a terméket, amelyen a feltüntetett összetevők között nem szerepelt a tiltólistán lévő szteroid. A független laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy igenis tartalmazott szteroidot a szer, amire a gyártó reakciója elsőre az volt, hogy ez nem étrend-kiegészítő, és nem versenysportolóknak szánták.
Versenysportolóknak csak azokat a termékeiket ajánlják, amelyeket független laboratóriumban bevizsgáltatnak, hogy nem tartalmaznak-e tiltott hatóanyagot.
A doppingmentesség-vizsgálatok során anabolikus szereket, hormonokat és metabolikus módosítókat, a kannabinoidok közé tartozó THC-t, stimulánsokat, narkotikumokat, β2-agonistákat és β-blokkolókat elemeznek.
Annak, aki biztosra akar menni az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban, a laboratórium szakembere a Doppingmentes.hu weboldalt ajánlotta. Itt több száz olyan terméket tartanak nyilván, amelyek a WADA éves statisztikái alapján legtöbb pozitív vizsgálati eredményt adó komponenseket laboratóriumi vizsgálatok alapján igazoltan nem tartalmazzák.
Természetesen a jó minőségű és tiltott szereket nem tartalmazó étrend-kiegészítők megfelelő használata nem ártalmas a sportolók számára. Kindl Gábor, többszörös magyar triatlonbajnok elmondta: a sport közben nagy kihívás az energiaellátás (szénhidrátbevitel) biztosítása, illetve az izommunka során keletkezett hő kezelése, hogy a fehérjék ne sérüljenek.
Tehát a folyadékot pótolni kell, a zsírok elégetéséhez szénhidrát szükséges, a folyadéknak és az ásványi anyagoknak azonban egészen a vékonybélig el kell jutniuk, mert ott tudnak felszívódni. Folyadék pótlására szerinte a legalkalmasabb a 6 %-os glükózoldat (de nem az almalé, mert az vizet választ ki, és a gyomorban ozmózis alakulhat ki, ilyenkor pedig felborul az ioncsere).
Sportolás közben pótolni kell a folyadékot, nagy kihívás a szénhidrátbevitel és a hő kezelése.
A hőszabályozás fontossága kapcsán elmondta, hogy a hőt le kell adni, izzadni kell, aminek mértéke függ az edzettségtől, a technikától, az öltözéktől, a hő-pára együtthatótól. Egy ironman versenyen akár 10 liter vizet is kiizzad a sportoló! A nem megfelelő hőleadás agyi ödémát okozhat.
Az ásványianyag-vesztést tehát pótolni kell, a szervezeten belüli ionegyensúlyt fenn kell tartani, oda kell figyelni a hő-pára együtthatóra, és ne felejtsük el, a nátrium életmentő lehet! – hangsúlyozta Kindl Gábor, aki a következő étrendi tanácsokat adta a sportolóknak:
A fehérjefogyasztást nem szabad túlzásba vinni, oda kell figyelni a zsírsavakra, hiszen azok fontos szerepet játszanak a regenerálódásban, az ioncsere-egyensúly helyreállításában és gyulladáscsökkentő hatásuk is van (Omega-3). Az élelmi rostok, vízben oldható növényi rostok (zabkorpa) az enteroheatikus körforgásban segítenek, és ugyancsak hasznosak a kefirben, savanyú káposztában található laktobaktériumok. Az étrend fontos részei a zöldségek és a gyümölcsök, a megfelelő folyadékból pedig sportolóknak a terheléstől függően 3-5 vagy akár több liter ajánlott. Az általuk készített applikáció segítségével a versenyekre összeállítható a megfelelő energia-bevitel és -frissítés.
További fontos cikkek étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban:
Jó hír sportolóknak
Mitől biztonságos egy étrend-kiegészítő?
Ujjlenyomat szteroidból
Az étrend-kiegészítők laboratóriumi vizsgálatáról itt olvashat.